Układ funkcjonalny mieszkania

Less is more
Duże i jasne pomieszczenia pozwalają czuć się każdemu bezgranicznie wolnym i wyzwolonym. Daje to poczucie piękna i jednocześnie wiele energii, potrzebnej do codziennego działania. Dlatego też nowoczesna architektura stawia się nie zapełniać przestrzeni mieszkalnej zbędnymi meblami czy wyposażeniem. Pokoje muszą być duże, najlepiej otwarte i bardzo jasne.
Podczas projektowania wnętrz w mieszkaniu musimy zwracać szczególną uwagę na jego ergonomię. Niepotrzebne meble, wyposażenie, a nawet dekoracje mogą zaburzyć równowagę i sposób poruszania się po wnętrzach mieszkania.
Ergonomia (gr. εργον – praca + νομοσ – prawo) – nauka o pracy, czyli dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Ma na celu humanizowanie pracy poprzez taką organizację układu: człowiek – maszyna – warunki otoczenia, aby wykonywana ona była przy możliwie niskim koszcie biologicznym i najbardziej efektywnie, co uzyskuje się m.in. poprzez eliminację źródeł chorób zawodowych. Ergonomia jest nauką interdyscyplinarną. Korzysta z dorobku takich nauk lub dziedzin naukowych jak: psychologia pracy, socjologia pracy, fizjologia pracy, higiena, medycyna pracy, organizacja pracy, antropometria oraz nauk technicznych, np. materiałoznawstwa, budowy maszyn.
Porządny układ mieszkania to wymyślił Le Corbusier w swojej jednostce mieszkaniowej (https://budynkowo.pl/le-corbusier-jednostka-mieszkaniowa/)
To jest świetny design i funkcjonalność 😀 oczywiście trochę żartuję, nie jest tak do końca.
Ale warto sobie na temat architektury le corbusiera poczytać
Pozdrawiam serdecznie (budynkowo.pl)